Api Entegrasyonları

Api Nedir ?

API (Application Programming Interface) yani “Uygulama Programlama Arayüzü”, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını sağlayan arayüz olarak tanımlanabilir. Api, bir sunucunun üzerindeki uygulamaya farklı platformlardan ulaşılmasına ve bu işlevlerin sonuçları dönmesine olanak sağlar.

Web API’leri tamamen REST (Representational state transfer) mimarisi üzerine kuruludur. Bu sayede platform bağımsızdır. REST yani Temsilî Durum Aktarımı mimarisi, HTTP üzerinden gerçekleşen GET, POST, PUT, DELETE metotlarını desteklemektedir. Web API çıktıları istemcinin talebine göre JSON, XML gibi çeşitli dillerde olabilir.

Api Ne İşe Yarar ?

API kullanımındaki asıl amaç bir uygulamanın bütün veya bazı metotlarını diğer uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve bilgi taleplerini kolayca ve hızlıca karşılamaktır. Böylece tek bir uygulamada gerçekleşen işlemlerden, izin verilen parametrelerle, izin verilen uzak kullanıcılar da faydalanabileceklerdir.

API genelde gerçek zamanlı veriyi tek tek işlemeye olanak sağlar.

İstemcinin API üzerinden gönderdiği parametre içeren veya içermeyen girdiyi sunucu işler ve geriye bir sonuç kümesi veya sadece başarı bildirimi döner. Verinin sadece belli bir kısmında yapılacak güncellemeler bir parametre gerektirir. API ise bu işlemlerin hızlı ve pratik olmasını sağlar.

İstemci uygulama tarafında API Çağrıları (API call) gerektiği şekilde metotlaştırılır.

Neden Api ?

Bu sorunun en net cevabı API’nin HTTP üzerinden veri erişimine ve daha çok güncellemesine en pratik çözüm olduğudur. İnsan tarafından okunabilirliği biraz daha zor olsa da JSON biçiminde yazıldığında bu iletişime büyük katkı sağlar.

ENTEGRASYON BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ

Entegrasyon Nedir ?

Entegrasyon kelime anlamıyla bütünleşme demektir. Ancak teknik anlamda teknolojilerin, yazılımların, sistemlerin birbirleriyle uyumlu, birbirlerine bağlı ve anlaşılır bir halde otomatik olarak haberleşmesi, veri alışverişi (data exchange) yapabilmesi demektir.

E-Ticaret Entegrasyonu Nedir ?

E-Ticaret, yani elektronik ticaret, kısaca, ticaretin tüm süreçlerinin internet üzerinden yönetilerek yapılmasıdır. Diğer bie deyişle, tüm sanal ve gerçek mal veya hizmetlerin, üretim, tedarik, tanıtım, satış (reklam), dağıtım, sipariş, ödeme ve satış sonrası destek işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yani internet üzerinden yapılmasına elektronik ticaret (e-ticaret) denmektedir.

E-Ticaret, dağıtım olanaklarının sağlandığı her yere ve herkese 7/24 satış yapılabilmesini sağlar. Eski medya araçlarına ek olarak internetten her an, herkese ürünlerin tanıtımının yapılabilmesi e-ticaretin tercih edilme sebebi olmuştur.

Elektronik Ödeme ve Elektronik Veri Değişim sistemleri ticari işlemleri kolaylaştırır. Elektronik Veri Değişim sistemi, ticaret yapan iki kuruluş arasında, insan faktörü olmaksızın bilgisayar ağları aracılığı ile belge ve bilgi değişimini sağlayan bir sistemdir.

Stok tutmaya gerek kalmadığı ve veri aktarımı elektronik ortamda çok çabuk gerçekleştiği için, e-ticaret maliyeti düşük ve hızlı bir ticaret şeklidir.

E-Ticaret Türleri:

Business to Business (B2B) Türkçe’deki anlamı şirketler arası e-ticarettir. Yani, üretici firma ile toptancı arasındaki e-ticaret ya da toptancı ile perakendeci arasındaki e-ticaret şeklidir. B2B, şirketlerin tedarik pazarlarını oluşturmalarında yardımcı olur. Bir mal veya hizmetin üretim aşamasında gerek duyulan ürünlerin veya ara malların toplu olarak satışlarının rahat bir şekilde yapılmasını kolaylaştıran şirketten şirkete (B2B) e-ticaret daha çok sektörel bir ağı temsil ediyor. Bu e-ticaret şekli KOBİ’ler için oldukça yararlı bir sistem; çünkü bu sayede KOBİ’ler internet üzerinden mal alımı yapabiliyor ya da başka KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri satabiliyorlar.

Business to Consumer (B2C) Türkçe’de şirketten tüketiciye e-ticaret modeli diyebiliriz. Anlamı şirket kendi ürünlerini internet üzerinden tüketiciye satar. Şirketten tüketiciye e-ticarette, ürünler ve fiyatları açık bir şekilde tüketiciye sunulur. Ürünün teslim ve garanti şartlarının yanı sıra, fiyatı ve özellikleri üretici firma ya da satıcı tarafından tek taraflı olarak belirlenerek tüketiciye sunulur. B2C e-ticaret modelinde tek bir müşteri kriteri olmaz, tüketiciler genellikle tek bir kişi ya da bir perakendeci olur. Online alışveriş mağazaları, B2C’nin bugün oldukça yaygın kullanılan şeklidir. Bu mağazaların stoklarında bulunan ürünlerin üzerine kendi kar marjını ekleyen sanal mağazalar, bu ürünleri kullanıcılara internet üzerinden sunar.

Consumer to Business (C2B) Tüketiciden şirkete (consumer to business) e-ticarette, tüketiciler mallarını şirketlere satıyorlar. Bu model geleneksel ticaret yöntemi olan şirketlerin tüketicilere ürün sunmasından farklı işliyor. Bu modele daha çok kişisel bloglarda ya da internet forumlarında rastlamak mümkün oluyor.

Consumer to Consumer (C2C)Tüketiciden tüketiciye e-ticaret modeli anlamındadır. C2C’de tüketiciler üçüncü bir parti aracılığıyla internet üzerinden alım-satım yapabiliyorlar. Üçüncü parti genellikle satılan ürünler üzerinden belli bir komisyon alır. Bu sitelere örnek olarak açık arttırma ya da ikinci el eşya alım-satımı yapılan internet siteleri gösterilebilir.

Business to Employee (B2E)Türkçe’ye şirketten çalışana e-ticaret modeli olarak çevrilen B2E, şirket içindeki bir alım-satım ağı olarak işlemekte. Bu ağda şirketler, çalışanlarına özel olarak ürün ve hizmet sunuyor. Şirketler bunu çoğunlukla çalışanlarıyla alakalı kurumsal ürünlerin temin edilmesinde kullanmayı tercih ediyor.

N11,HepsiBurada,Trendyol,GG,FLO,Teknosa

Api Entegrasyonu Nasıl Yapılır ?

Karşıdaki sunucunun API üzerinden izin verdiği fonksiyonları kullanabilmek için öncelikle istemciyi tanıtacak bir anahtar gereklidir. Sonra da bu anahtar ile kullanabilecek erişimi onaylayacak bir şifre. API hizmeti veren sunucu tarafındaki kurum, istemcinin başvurusuyla anahtar ve şifreyi sağlayacaktır. Bazı sunucularda ayrıca yetkilendirme bilgilerinin de kullanılması gerekir.

Çoğu API’nin, isteklerin kaç kere yapılacağı ile ilgili katı sınırlamaları vardır. Bunun sebebi çok fazla sayıda istekle karşılaşıp API’yi aşırı meşgul etmesini engellemektir.

N11 entegrasyonu,Flo Entegrasyonu,ÇiçekSepeti Entegrasyonu,

Entegrasyon Nasıl yapılır.